Darmowa dostawa
Pasze Baileys - strona główna

Układ pokarmowy konia

Autor: Baileys Data dodania: 2011-12-05

Koń ewoluował jako zwierzę stale pobierające pokarm, spędzające większość czasu na pasieniu się. Poznanie anatomii jego układu pokarmowego oraz zrozumienie działania procesów trawienia pozwalają rzucić więcej światła na to, jak odpowiednio żywić konia, któremu nie zawsze możemy zapewnić warunki utrzymania jak najbardziej zbliżone do naturalnych.

Jama ustna

Trawienie rozpoczyna się od żucia - siekacze dzielą pokarm, gryząc go i wyszarpując kęsy, a zęby trzonowe umieszczone głębiej szczęki żują i rozcierają pożywienie.
Górna szczęka u konia jest szersza, niż żuchwa, co sprawia, że zęby trzonowe mają tendencję do nierównomiernego ścierania się i zaostrzania niektórych krawędzi. W związku w tym należy regularnie kontrolować stan uzębienia konia - tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że pobieranie pokarmu jest efektywne i nie będzie wiązało się z dyskomfortem konia.
Żucie powoduje wydzielanie śliny, która zmiękcza i nawilża przyjmowany pokarm, który staje się łatwiejszy do połknięcia. Jeśli koń nie wydziela wystarczającej ilości śliny lub w niewystarczającym stopniu żuje pokarm, może to prowadzić do rozmaitych problemów.

Przełyk

Kiedy pokarm opuści jamę ustną, trafia do przełyku, który jest zbudowanym z mięśni przewodem w kształcie tuby z rozmaitymi rozszerzeniami na całej jej długości.
Pokarm jest przemieszczany dzięki perysaltyce, czyli za pomocą kurczenia i rozluźniania mięśni. Jeśli te ruchy ustają, może wystąpić niedrożność i objawy podobne do kolki. Tempo przesuwania treści pokarmowej może wzrosnąć z powodu strachu lub podniecenia, co w efekcie może doprowadzić do zubożenia flory bakteryjnej jelit.

Żołądek

Żołądek u 500 kg konia jest stosunkowo mały, może pomieścić od około 7,5 do 15 litrów zawartości. Można przyjąć, że jest wielkości piłki do rugby.
żołądek ma dość sztywną strukturę i zamiast rozciągać się, aby przyjąć duży posiłek, po prostu szybciej przesuwa treść pokarmową. Wpływa to na zmniejszenie efektywności i skuteczności trawienia.

Żołądek podzielony jest na dwie części - część górna jest znana jako część bezgruczołowa, podczas gdy dolna tworzy tzw. strefę gruczołową, w której produkowane są wydzieliny trawienne, takie jak m.in. kwas solny. U koni wrzody mogą występować w obydwu częściach żołądka. Uważa się, że przyczyną wrzodów w strefie gruczołowej mogą być niektóre leki (np. niesterydowe leki przeciwzapalne), natomiast w części bezgruczołowej przede wszystkim niewłaściwa dieta - zbyt mała ilość włókna czy bardzo skoncentrowana pasza, a także stres (wywołany np. przeciążeniami w treningu), który naraża niechronioną ścianę żołądka na długi kontakt z sokami trawiennymi.

Jelito cienkie

Składa się z trzech części - dwunastnicy, jelita czczego oraz jelita krętego.
Ma długość 15-22 metrów, i średnicę ok. 7-10 cm u przeciętnego konia (500kg wagi).
W jelicie cienkim jest wchłaniana większość tłuszczów, białek i około 50-70% rozpuszczalnych węglowodanów, a także wiele witamin i składników mineralnych.
Żółć stale spływa z wątroby do jelita cienkiego i pomaga w rozkładaniu tłuszczy i olejów. W przeciwieństwie do ludzi, koń nie posiada woreczka żółciowego.

Jelito ślepe

Ma długość 0,9-1,2 metra i może pomieścić zawartość o objętości ok. 25-30 litrów.
Zawiera bakterie i inne mikroorganizmy, które są odpowiedzialne za rozkład włókna i innych rozpuszczalnych węglowodanów, które nie zostały strawione w jelicie cienkim.
W trakcie procesu rozkładania włókna przez bakterie jelitowe wytwarzane jest ciepło, które działa u konia jak "system centralnego ogrzewania". W upalne dni konie mogą zmniejszać pobór włókna, aby regulować ciepłotę swojego ciała.
W niskich temperaturach ważne jest, aby koń otrzymywał bardzo dużo włókna (błonnika), aby utrzymywać ciepłotę ciała.

Jelito grube

Składa się z okrężnicy dużej (3-3,6 metra długości, średnica 20-25 cm) oraz okrężnicy małej (3 metry długości, średnica 8-10 cm). W okrężnicy dużej bytują mikroorganizmy, które są odpowiedzialne za trawienie włókna (błonnika). Bakterie jelita grubego produkują również witaminę B, bardzo ważną dla przemiany materii i wykorzystywania energii. Zdrowa i prawidłowo funkcjonująca flora bakteryjna jelit jest więc niezbędna dla dobrej kondycji ogólnej i zdrowia konia.
Również woda jest wchłaniana w jelicie grubym, więc wszystko, co pozostaje na tym etapie trawienia to niestrawiony materiał pokarmowy, obumarłe komórki itd., które przesuwane są dalej do odbytnicy.

Odbytnica

Ma u konia ok. 30 cm długości.
W niektórych krajach (np. Argentynie) ta część ciała konia jest nie tylko jadana, ale uznawana za przysmak.

« Powrót do listy artykułów
 
Copyright © 2024 Animalia.pl S.C. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści wyłącznie za zgodą.
Kontakt | Regulamin zakupów