Darmowa dostawa
Pasze Baileys - strona główna

Co w worku, czyli więcej o składnikach pasz Baileys

Autor: Baileys Data dodania: 2011-12-05

Istnieje wiele cech, które są wspólne dla wszystkich produktów Baileys. Każdy z nich jest wytwarzany zgodnie z tymi samymi, wysokimi standardami, z najwyższej jakości składników. Poniżej przestawiliśmy jednak kilka często używanych haseł, które pragnęlibyśmy przybliżyć.

Zmikronizowane zboża

Kukurydza, pszenica oraz jęczmień wchodzą w skład końskiej diety ze względu na zawartość w nich węglowodanów - skrobi, która dostarcza szybko uwalniającej się energii.
W paszach Bailes wszystkie zboża (poza owsem, który może być również w postaci lekko obłuszczonej) są poddawane zmikronizowaniu, aby sprawić, że zawarta w nich skrobia będzie jak najlepiej strawna. Proces trawienia skrobi ze zminronizowanych zbóż odbywa się w przedniej części przewodu pokarmowego, co minimalizuje ryzyko przechodzenia nie strawionej skrobi do dalszej części jelit (np. jelita ślepego i okrężnicy), co może powodować problemy trawienne, rozdrażnienie konia lub nadpobludliwość jego temperamentu.

Mikronizowanie jest metodą gotowania, która polega na namoczeniu ziaren, co prowadzi do napęcznienia cząsteczek skrobi, a następnie ekspozycji ich na źródło ciepła z podczerwieni, aby spęczyć i pokruszyć te cząsteczki - proces ten znany jest jako "żelatynizacja". Aby osiągnąć maksymalną żelatynizację skrobi, a przez co również najlepszą jej strawność, konieczny jest odpowiedni dobór temperatury oraz czasu ekspozycji ziaren na światło z podczerwieni. Baileys bardzo dokładnie dba o zachowanie tej równowagi, zatem wszystkie produkty gwarantują najwyższą strawność pochodzącej z ziaren skrobi.

Pasza nie pobudzająca

To taka pasza, która zmniejsza ryzyko zbytniego pobudzenia układu nerwowego koni, kiedy jest stosowana w zalecanych ilościach.

Wolna od owsa, bez całych ziaren owsa

Wiele produktów Baileys nie ma w składzie pełnych ziaren owsa, ale mogą zawierać płatki owsiane jako źródło strawnego włókna. Ten uboczny produkt powstający w procesie obróbki pełnego owsa posiada minimalną zawartość skrobi, a zatem nie powoduje nadpobudliwości, która tradycyjnie związany jest z całymi ziarnami.

Włókna i "super włókna"

Składniki takie jak suszona trawa, alfalfa lucerna, płatki owsiane i pszeniczne lub pochodzące z innych zbóż są włączane do granulatów dla zapewnienia strawnego włókna. Zawierają celulozę, pomagają utrzymać w zdrowiu jelita, a także dostarczają wolno uwalniającej się energii. Płatki owsiane, pszeniczne czy też pochodzące z innych zbóż są ubocznymi produktami powstałymi w procesach zbiorów oraz mielenia i zawierają minimalną ilość skrobi. W skład granulatów wchodzą również wysłodki buraczane oraz łupiny sojowe - ze względu na swój wysoki poziom "super włókna" (są to włókna posiadające pektyny i hemicelulozę, które są znacznie łatwiej trawione przez konia i dają więcej energii niż celuloza). Niektóre produkty Baileys zawierają dodatek Alfalfa Blend, sieczki będącej połączeniem lucerny, zielonej (kiełkującej) słomy owsianej oraz koniczyny, z dodatkiem oleju i melasy.

Źródła białka

Najbardziej oczywistymi przykładami są ziarna groszku i soi, które są roślinami strączkowymi, poddanymi procesowi mikronizacji dla poprawienia strawności i wykorzystanymi dla dostarczenia wysokiej jakości białka i pewnej ilości kalorii/energii. W paszy niekoniecznie najważniejsza jest całkowita ilość białka, ale raczej jego jakość, która jest określona przez poziom zawartości aminokwasów, takich jak lizyna i metionina. Aminokwasy są cząsteczkami budującymi białka. Niektóre z nich mogą być produkowane przez organizm konia, a inne trzeba dostarczyć z zewnątrz w pożywieniu. Białka potrzebne są do budowy komórek ciała i tkanek, w tym mięśni, więc szczególnie istotne są w diecie koni wyczynowych i hodowlanych. Pasze Baileys słyną z zawartości wysokiej jakości białka i tego, że dzięki nim można uzyskać wspaniałą muskulaturę w przypadku każdej rasy konia czy kuca.
Wbrew powszechnej opinii to nie białka są odpowiedzialne za występowanie skłonności do ochwatu lub występującego nadpobudliwego zachowania konia.

Pozostałe źródła białek pojawiają się najczęściej w granulatach - jest to mączka z traw, mączka z lucerny oraz wywar gorzelniany, które są produktami pochodnymi procesów warzenia piwa i zawierają bardzo niewielkie ilości skrobi.

W produktach przeznaczonych dla źrebiąt do trzeciego miesiąca życia znajdują się białka mleka (pochodzące z serwatki) - u starszych koni, z uwagi na zmiany zachodzące w układzie pokarmowym w okresie wzrostu organizmu, bardziej efektywne jest wykorzystanie białek pochodzenia roślinnego.

Tłuszcze

Tłuszcze zawierają 2¼ więcej kalorii/energii od węglowodanów znajdujących się w zbożach, ale energia ta jest powoli uwalniana i nie pobudzająca. Olej podawany w odpowiednio dobranych ilościach podnosi wytrzymałość. Mniejsze ilości oleju wpływają na zdrową skórę i błyszczącą sierść. Olej sojowy dodawany jest do wielu pasz Baileys, a połączenie olejów z ziaren soi i siemienia lnianego jest obecne w wielu specjalistycznych recepturach naszych produktów.

Witaminy i minerały

Równowaga tych składników jest skrupulatnie dobrana, aby koń otrzymując zalecaną dawkę paszy otrzymał wszystkie minerały i witaminy, których potrzebuje. Pasze Baileys przeznaczone dla koni sportowych zawierają składniki mineralne w postaci chelatów, których zwiększona przyswajalność pokrywa rosnące zapotrzebowanie konia w treningu wyczynowym. "Chelatowanie" to proces, w którym cząsteczki minerałów są przyklejane do innych cząsteczek, takich jak białka albo cukry proste. Takie związki są łatwiej przyswajalne, ale i łatwiejsze do wykorzystania przez organizm. Bioplex® to marka chelatów stosowana przez Baileys.

Wiele witamin i minerałów działa jako antyoksydanty, chroniąc komórki organizmu przed szkodliwymi związkami (tzw. wolnymi rodnikami) powstałymi w wyniku metabolizmu i naturalnych procesów zachodzących w organizmie. Pasze Baileys zawierają te antyoksydujące witaminy i minerały na poziomie zdolnym zapewnić zarówno zdrowie i dobrą kondycję w czasie odpoczynku jak też na czas wyczynu.

Jednym ze szczególnie istotnych przeciwutleniaczy jest selen, wspomagający odporność, podnoszący płodność i odpowiadający za czynność mięśni. Pasze sportowe oraz hodowlane Baileys zawierają selen organiczny Sel-Plex, który występuje w formie "seleno-drożdży" i jest znacznie bardziej przyswajalny niż inne, "nieorganiczne" źródła selenu.

Wspomagacze trawienia

Pod tym pojęciem rozumiemy takie składniki, jak drożdże Yea-Sacc 1026 i prebiotyk Digest Plus, które są dodawane dla poprawy wydajności jelit. Yea Sacc 1026 jest szczepem kultury drożdży, zaaprobowanym przez Unię Europejską w paszach dla zwierząt i jest dodany ze względu na korzyści, jakie daje pobudzając do pracy bakterie biorące udział w procesie trawienia w jelicie ślepym i okrężnicy. Największe korzyści odnosi się, jeśli drożdże i prebiotyki są stale obecne w codziennej diecie.

« Powrót do listy artykułów
 
Copyright © 2024 Animalia.pl S.C. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści wyłącznie za zgodą.
Kontakt | Regulamin zakupów