Darmowa dostawa
Pasze Baileys - strona główna

Chudzielec, tłuścioch, leń i wariat - on tak ma

Autor: Baileys Data dodania: 2013-06-02

Jeśli kiedykolwiek słyszałeś któreś z powyższych określeń o swoim koniu, nigdy nie daj sobie wmówić, że "ten typ tak ma". O ile usposobienia i charakteru konia rzeczywiście nie można zmienić żywieniem, to odpowiednia dieta może całkowicie odmienić kondycję konia oraz ilość energii, jaką dysponuje na treningu nasz wierzchowiec.
Poniżej przedstawiamy najczęstsze z problemów żywieniowych, z jakimi borykają się właściciele koni.

Chudzielec

Jest bardzo wiele przyczyn, dla których koń może mieć problem z osiągnięciem i utrzymaniem optymalnej kondycji. Na pewno zły stan uzębienia czy zarobaczenie praktycznie zawsze wiążą się z utratą wagi. Koń może również chudnąć, ponieważ odczuwa ból czy dyskomfort, trzeba zatem koniecznie sprawdzić jego ogólny stan zdrowia, potwierdzić brak bolesności pleców oraz nóg, a także skontrolować dopasowanie sprzętu.
Jeśli przyczyny zdrowotne zostały wyeliminowane, upewniamy się, czy koń otrzymuje odpowiednią ilość paszy w stosunku do jego wzrostu, wagi oraz obciążenia pracą. Pasza powinna być również odpowiednio dobrana do sposobu użytkowania konia - np. jeśli Twój koń pracuje regularnie i intensywnie, a jest żywiony paszą przeznaczoną dla koni w lekkiej pracy, nie otrzyma wystarczającej ilości kalorii, aby jego zapotrzebowanie na energię zostało w pełni pokryte. Rezultatem podawania niskoenergetycznej paszy będzie utrata wagi.

Najbardziej efektywnym i najszybszym sposobem na to, aby nabrał masy i nabudował prawidłową muskulaturę jest podawanie pasz kondycyjnych. Dostarczają one odpowiedniej ilości energii, wartościowych aminokwasów oraz niezbędnych składników odżywczych, dzięki którym koń osiągnie doskonałą formę. Doskonale skuteczne pasze to Baileys Top Line Conditioning Mix oraz Top Line Conditioning Cubes.

Cennym źródłem "nie rozgrzewających" (czyli nie powodujących nadpobudliwości) kalorii jest olej. Podawanie Baileys Outshine ułatwia przybranie na masie bez konieczności znacznego zwiększania ilości podawanej paszy treściwej (co z reguły nigdy nie ma dobrego wpływu na układ trawienny, kopyta oraz zrównoważoną głowę).

Dla koni, które średnio lub słabo wykorzystują paszę złotą zasadą jest karmić jak najczęściej i w małych ilościach. Żołądek konia nie jest zbyt obszerny, przy nadmiernym przeładowaniu żołądka pasaż treści pokarmowych przyspiesza i spożyta pasza nie zdąży być właściwie strawiona, zatem wykorzystanie zawartych w nich składników odżywczych jest uniemożliwione.

Konie zużywają energię (kalorie), aby się ogrzać. Jeśli Twój koń jest chudy lub bardzo szczupły, zadbaj o przykrycie go derką, szczególnie w chłodne lub mroźne dni.

Warto zadbać, aby w diecie zbyt szczupłego konia znalazł się suplement, który wspiera procesy trawienne. Mogą to być drożdże, pre- lub probiotyk (Baileys Digest Plus).

Tłuścioch

Jeśli koń ma nadwagę, dopasowanie diety i codzienna praca pozwolą mu wrócić do bardziej prawidłowego (i zdrowego!) rozmiaru. Nie należy jednak drastycznie ograniczać ilości podawanej paszy - owszem, zapotrzebowanie energetyczne powinno zostać ograniczone, ale zapotrzebowanie konia na składniki odżywcze w tym samym czasie pozostaje niezmienione. Jakiekolwiek niedobory witamin, minerałów oraz protein będą skutkować problemami zdrowotnymi (słaba jakość kopyt, zła kondycja sierści i skóry) oraz obniżoną witalnością konia.

Optymalnym rozwiązaniem jest podawanie niskokalorycznej paszy typu balancer (Lo-Cal Balancer), najlepiej razem z niskokaloryczną sieczka o niskiej zawartości cukru. Poniższa tabelka obrazuje, jakich ilości niezbędnych składników odżywczych dostarcza ta sama ilość zwykłego niskokalorycznego musli oraz paszy typu balancer:

składnik
odżywczy
500g bogatego we włókno,
niskokalorycznego musli
500g paszy
Lo-Cal Balancer
lizyna 1,75g 6,25g
wapń 4g 15g
miedź 17,5mg 87,5mg
cynk 40mg 187,5mg

Niekiedy koniecznym rozwiązaniem jest ograniczenie koniowi z nadwagą dostępu do świeżej trawy pastwiskowej. Wystarczającym źródłem włókna będzie w takim wypadku siano (staraj się wybrać siano bogatsze w łodygi, niż miękkie, liściaste części traw - takie siano zapewni prawidłowe funkcjonowanie jelit, a dostarczy zdecydowanie mniej cukrów i białek).

Pamiętaj, że odchudzanie konia to nie tylko zmiana diety, ale również konieczność zapewnienia regularnego, codziennego ruchu. Praca pod siodłem zwiększy ilość spalanych kalorii, a tym samym zużyć nagromadzony nadmiernie tłuszcz.

Leniwy

Brak entuzjazmu do pracy bardzo często wiąże się z nadwagą konia. Zapasiony koń jest ociężały i nie chce się spontanicznie poruszać, a trening jest dla niego zbyt dużym wysiłkiem i obciążeniem. W takim wypadku należy zadbać o to, aby koń odzyskał prawidłową kondycję.

Brak chęci do pracy i energii podczas treningów może być bardzo frustrujący dla właściciela konia. Na szczęście mamy kilka wskazówek, jak można ten stan zmienić i dodać nieco iskry ociągającemu się koniowi.

Gotowe pasze dostarczają zróżnicowanej ilości energii. Jeśli Twój koń jest karmiony paszą przeznaczoną dla koni lekko pracujących, to przy regularnych intensywniejszych treningach może brakować mu "koni mechanicznych" pod siodłem.

Zapotrzebowanie energetyczne kształtuje się w następujący sposób:

obciążenie pracą energia strawna
lekka praca 8-10 MJ/kg
średnia praca 11-12 MJ/kg
ciężka praca 12,5-14 MJ/kg

Również jeśli koń otrzymuje mniej paszy, niż zaleca jej producent, może nie otrzymywać 100% niezbędnych dla niego składników odżywczych. Warto te potencjalny brak uzupełnić paszą typu balancer (Performance Balancer).

Dobrym wyborem jest pasza zawierająca owies. Dostarcza ona szybko uwalnianej energii, czyli właśnie tej odpowiedzialnej za pobudliwość konia. Taką paszą jest Baileys No. 9 All-Round Competition Mix.

Brak energii w codziennym treningu może się również wiązać z niedoborami elektrolitów. Odwodniony koń, który utracił zbyt dużo soli mineralnych, bardzo szybko zrobi się ospały i przemęczony. Elektrolity Baileys Aqua-Aide można podawać w zależności od tego, jak mocno poci się koń - pozwolą one w szybki sposób zregenerować się i odświeżyć po wysiłku.

Wariat

Jeśli mamy do czynienia z koniem nadmiernie pobudliwym czy zbyt nerwowym W pierwszym kroku należy wykluczyć przyczyny związane z niedopasowanym sprzętem (np. niewygodne, zbyt ciasne siodło, ostre, niedopasowane wędzidło itp.) Drugi element, ktory powinniśmy uważnie przeanalizować, to trening. Czy koń ma zapewnioną regularnie wystarczającą ilość ruchu? Czy nie jest zbyt często narażony na stres? Trudne i wymagające ćwiczenia dobrze jest nagrodzić chwilą odpoczynku na luźnej wodzy, aby koń mógł wyciszyć nadmiar targających nim emocji.

Jeśli żadna z tego typu przyczyn nie wchodzi w grę, możemy szczegółowo przyjrzeć się końskiej diecie. Czy pasza, którą otrzymuje koń, jest odpowiednio dobrana oraz podawana w odpowiednich ilościach w stosunku do obciążenia pracą konia? Jeśli podajesz paszę zaprojektowaną do intensywnych treningów wyczynowych, a Twój koń tylko kilka razy w tygodniu odbywa delikatne spacery pod siodłem, bardzo szybko poczujesz nadwyżki energii, które Twój koń będzie musiał rozładować niepożądanym zachowaniem.
Jeśli pasza jest odpowiednio dobrana i koń nie otrzymuje jej za dużo, warto sprawdzić pasze o mniejszym poziomie energii. Można również zmniejszyć ilość podawanej paszy podstawowej i uzupełnić ją paszą typu balancer (dostarcza ona wszystkich niezbędnych koniowi witamin, składników mineralnych i aminokwasów przy bardzo niedużej ilości kalorii).

Wybierając paszę dla konia nadpobudliwego warto zdecydować się na granulat zamiast musli. Granulaty zawierają mniej skrobi, zatem dostarczają tzw. wolno uwalnianej energii, czyli takiej, która nie rozsadza końskiej głowy ;) Innymi polecanymi źródłami energii dla gorącego konia będą włókna i tłuszcze - w przeciwieństwie do zbóż (korzystne są pasze takie jak wysłodki buraczane).

Również olej jest doskonałym, nie powodującym nadpobudliwości źródłem energii dla koni, które w mocniejszym treningu powinny cechować się znaczną wytrzymałością. Około 250 ml oleju podane codziennie przyniesie znaczny dodatek energii, chociaż może się również wiązać z koniecznością uzupełnienia diety w dodatkowe przeciwutleniacze, które ułatwią wykorzystanie oleju przez organizm konia.

U niektórych koni z nadmiernym temperamentem dobre rezultaty przynosi podawanie prebiotyków. Wspierają one rozwój prawidłowej flory bakteryjnej jelit. Jeśli populacja bakterii jelitowych jest zagrożona, osłabiona lub nie pozostaje w równowadze, koń może odczuwać dyskomfort i wydawać się być w złym humorze. Podawanie pre- lub probiotyków pomaga odbudować i zrównoważyć mikrośrodowisko jelitowe i przywrócić koniowi komfort i dobre samopoczucie.

Wszystkie powyższe pomysły i sugestie nie są "biblią żywieniową" i nie gwarantują identycznych efektów na każdym koniu. Jeśli borykasz się z trudnymi problemami żywieniowymi, zachęcamy do kontaktu z nami, postaramy się pomóc znaleźć rozwiązanie w postaci optymalnej diety.

« Powrót do listy artykułów
 
Copyright © 2024 Animalia.pl S.C. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści wyłącznie za zgodą.
Kontakt | Regulamin zakupów